Αριστοτέλης

(384-323 π.Χ.) Κορυφαίος φιλόσοφος της αρχαιότητας, όπως και o Πλάτωνας. Η καταγωγή του ήταν από τη Θράκη. Γεννήθηκε στα Στάγειρα της ανατολικής πλευράς της Χαλκιδικής το 384 π.Χ. και πέθανε στη Χαλκίδα το 323 π.Χ. Ο πατέρας του ο Νικόμαχος ήταν γιατρός του βασιλιά της Μακεδονίας Αμύντα Β' και η μητέρα του η Φαιστίς καταγόταν από τη Χαλκίδα.
Σε μικρή ηλικία έχασε τους γονείς του και, για να τον φροντίζει, τον πήρε στην Αταρνέα της Μ. Ασίας ο φίλος του πατέρα του Πρόξενος. Από τα 367 ως τα 347, είκοσι χρόνια, ήταν μαθητής στην Ακαδημία του Πλάτωνα, στην Αθήνα, όπου τον έστειλε ο προστάτης του Πρόξενος, που αυτό ποτέ ο Αριστοτέλης δεν ξέχασε. Βαθιά ήταν η επίδραση του δασκάλου πάνω του. Σε λίγο καιρό εκδήλωσε δικές του ιδέες πάνw σε σοβαρά πνευματικά ζητήματα, αντίθετες απ' τον Πλάτωνα. Δεν έπαψε όμως να υπάρχει για κείνον η αγάπη και ο σεβασμός.
Μετά το θάνατο του Πλάτωνα, το 348 τη διεύθυνση της Ακαδημίας την πήρε ο Σπεύσιππος και ο Αριστοτέλης με το Ξενοκράτη πήγαν στην Άσσο στα παράλια της Μ. Ασίας κοντά στον τύραννο Ερμεία, που τους βοήθησε στη συντήρησή τους, στις μελέτες τους και στην ίδρυση δικής τους σχολής.
Μετά από τρία χρόνια παραμονής στην Άσσο, ο Αριστοτέλης δίδαξε στη Μυτιλήνη της Λέσβου και στα 342, γνωστός για τη μόρφωση και το φιλοσοφικό του στοχασμό, καλείται από το Φίλιππο το βασιλιά της Μακεδονίας να γίνει δάσκαλος στο παιδί του Αλέξανδρο.
Ο Αριστοτέλης δέχτηκε την πρόταση κι εγκαταστάθηκε σ' ένα ιερό των Νυμφών κοντά στο Στμυμόνα που ο Φίλιππος του παραχώρησε για διδακτήριο. Έξι χρόνια διαπαιδαγώγησε τον Αλέξανδρο και του έδωσε τόσα, έτσι που αργότερα ο Αλέξανδρος να λέει πως "στον πατέρα του χρωστάει τη ζωή του, το "ζην" στο δάσκαλό του όμως, την αληθινή ζωή, το "εν ζην".
Στα 341 αποκεφαλίστηκε ο Ερμείας στα Σούσα από το βασιλιά των Περσών και ο Αριστοτέλης έγραψε συγκινημένος από τον τραγικό Θάνατο του φίλου του ένα ωραίο ποίημα για την Αρετή, φανερώνοντας την αγάπη που του είχε. Ο ύμνος αυτός σώθηκε.
Ο Αριστοτέλης έμεινε στη Μακεδονία ως τότε που έγινε βασιλιάς ο Αλέξανδρος. Γύρισε στην Αθήνα και ίδρυσε φιλοσοφική σχολή στο Λύκειο που βρισκόταν ανάμεσα στο Λυκαβηττό και στον Ιλισό. Εδώ έκανε και συστηματική βιβλιοΘήκη, την πρώτη στον κόσμο για την οργάνωσή της. Η σχολή του αργότερα ονομάστηκε και "Περιπατητική", επειδή τα μαθήματα διδάσκονταν σε μεγάλες αίθουσες που λέγονταν "περίπατοι" ή στο ύπαιθρο κατά τις ώρες του περιπάτου.
Με το θάνατο του Μ. Αλεξάνδρου το 323 π.Χ., ο Αριστοτέλης αναγκάστηκε να φύγει από την Αθήνα κυνηγημένος από τους εχθρούς των Μακεδόνων. Πήγε στην Εύβοια, στη Χαλκίδα, όπου ύστερα από μικρό χρονικό διάστημα, το 323 πέθανε από αρρώστια του στομάχου, σε ηλικία 63 χρόνων. Θάφτηκε στην πατρίδα του με μεγάλες τιμές, χτίσανε στον τάφο του μαρμάρινο βωμό και καΘιέρωσαν για τη μνήμη του μια γιορτή τα "Αριστοτέλεια".
Τα συγγράμματά του διαιρούνται σε: Λογικά, Φυσικά, Βιολογικά, Ψυχολογικά, Μεταφυσικά, Ηθικά, Πολιτικά, Τεχνολογικά, Προβλήματα.
Ο Αριστοτέλης είναι ο μεγάλος φιλόσοφος, ο καταπληκτικός "δαιμόνιος", όπως τον έλεγαν οι αρχαίοι, "ο αρχηγός εκείνων που ξέρουν", όπως πίστευε o Ντάντε, το αιώνιο Ελληνικό ακατάλυτο πνεύμα.

Mail Icon
Mail