Μαΐ 02

Στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

Οι μαθητές της Γ’ και Δ’ τάξης επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και υλοποίησαν δύο εκπαιδευτικά προγράμματα: Ανακαλύπτοντας Θεούς και ήρωες  για τους μαθητές της Γ’  τάξης και Τολμηροί Εξερευνητές και πρωτοπόροι άποικοι για τους μαθητές της Δ’ τάξης.

Το μουσείο μέσω των εκπαιδευτικών του δράσεων, επιδιώκει να ενισχύσει την πεποίθηση ότι  δεν είναι απλώς χώρος φύλαξης έργων της αρχαιότητας αλλά ένας ζωντανός οργανισμός όπου κανείς μαθαίνει, γνωρίζει, ανακαλύπτει και ψυχαγωγείται. Σκοπός της επίσκεψης μας ήταν  να παρατηρήσουν τα παιδιά και να αναγνωρίσουν τα σύμβολα και τα χαρακτηριστικά θεών και ηρώων όπως αυτοί/-ες απεικονίζονται στα επιλεγμένα μουσειακά αντικείμενα.  Να προβληματιστούν για μυθολογικά ζητήματα.  Να συνεργαστούν και να δουλέψουν σε ομάδες.  Να καλλιεργήσουν τον προφορικό και τον γραπτό λόγο.  Να εκφραστούν καλλιτεχνικά.  Να εξοικειωθούν με τον χώρο του μουσείου. Να πάτε και εσείς σας το συστήνουμε ανεπιφύλακτα!!!