Μαΐ 16

Ελιά … το ευλογημένο δέντρο

Ελιά

Ευλογημένο να ‘ναι ελιά το χώμα που σε τρέφει
κι ευλογημένο το νερό που πίνεις απ’ τα νέφη
κι ευλογημένος τρεις φορές αυτός που σ’ έχει στείλει
για το λυχνάρι του φτωχού, για του άγιου το καντήλι”….

Ι.Πολέμης

Με αφορμή το μάθημα της Μελέτης του Περιβάλλοντος,  οι μαθητές της Γ’ τάξης ασχολήθηκαν με την ελιά και το λάδι. Η ενασχόληση μας με το θέμα έγινε αφενός γιατί  ο περιβάλλων χώρος μας είναι γεμάτος με ελαιόδεντρα και αφετέρου γιατί το ελαιόλαδο αποτελεί τη βάση της Μεσογειακής διατροφής.

Στόχοι της δραστηριότητας ήταν, οι μαθητές να επισημάνουν τη σημασία της ελιάς και του ελαιολάδου ιστορικά  και μέσα από τη μυθολογία, τη χρήση του ελαιολάδου στη χριστιανική θρησκεία, σε ποιες περιοχές καλλιεργείται η ελιά , πότε και πώς γίνεται η συγκομιδή και τέλος να κατανοήσουν τη σημασία του στη διατροφή μας. Συγκεντρώσαμε ποιήματα, τραγούδια ,αινίγματα  σχετικά με την ελιά , ζωγραφίσαμε ελιές και ελαιόδεντρα και φυσικά … φάγαμε ζεστό ψωμί με λαδάκι  και ελιές!!!