Μαρ 30

Ασύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία

Αγαπητοί μας μαθητές /τριες και  γονείς

Από την Τετάρτη 1 Απριλίου 2020 θα μπορείτε να μπαίνετε και στην “ηλεκτρονική τάξη” ( e- class) που έχουμε δημιουργήσει όλοι οι εκπαιδευτικοί του 1ου Δ.Σ. Ν. Τρίγλιας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Εκεί θα βρείτε τα “ψηφιακά μαθήματα”  ανάλογα με τη τάξη που πηγαίνει ο/η μαθητής/τρια και θα πρέπει να κάνετε εγγραφή σ αυτά μόνο της τάξης σας.  Το παρακάτω βιντεάκι σας δείχνει το πώς θα τα κάνετε όλα αυτά.

Η προσπάθεια που έκαναν και κάνουν οι εκπαιδευτικοί για να στήσουν τα ψηφιακά μαθήματα είναι κοπιαστική , επίμονη και πρωτόγνωρη . Προσπαθούμε μέσα σε λίγες ημέρες να δημιουργήσουμε κάτι για το οποίο δεν έχουμε επιμορφωθεί και δεν είχαμε ποτέ ξανά στο παρελθόν ασχοληθεί στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Με θετική διάθεση  όμως , παρά τις μεγάλες καθυστερήσεις και τα σοβαρά προβλήματα λειτουργίας που είχε το σύστημα , καταφέραμε να “ανεβάσουμε” αρκετά μαθήματα και εκπαιδευτικό υλικό για να απασχοληθούν οι μαθητές και οι μαθήτριες μας . Σίγουρα δεν τα κάναμε όλα τέλεια , ούτε  χαιρόμαστε γι αυτή την μορφή “εκπαίδευσης” . Προσπαθούμε όμως να είμαστε κοντά στους μαθητές μας , να υπάρχει μια συνέχεια στην εκπαιδευτική διαδικασία έστω και εξ αποστάσεως και να συμβάλλουμε στη ψυχολογική στήριξη των μαθητών και των γονέων. Τα μαθήματά μας , σχεδόν όλα , θα είναι ανοιχτά . Αυτό σημαίνει ότι θα μπορεί να μπει μέσα στο ψηφιακό μάθημα κάθε μαθητής/τρια , ακόμη κι αν δεν έχει κάνει εγγραφή , αρκεί να  ζητήσει από τον/την δάσκαλο/λα του την “ψηφιακή διεύθυνση” του μαθήματος  (λινγκ).

Με υπομονή και θέληση …τα ξεπερνάμε όλα !!! …να είστε όλοι καλά και να προσέχετε !!!